Informacje praktyczne

Różnica czasu między Polską a Egiptem wynosi 1 godz. Należy jednak pamiętać, iż dwa razy w roku przez niespełna miesiąc zasada ta nie ma zastosowania i czas w obu krajach jest ten sam.
Wynika to z faktu, iż w Polsce zmiany na czas letni dokonuje się w ostatni weekend marca, w Egipcie natomiast - w ostatni czwartek kwietnia. Podobna sytuacja ma miejsce przy zmianie czasu na zimowy.
Sklepy są otwarte w godz. Od 9:00 do 20:00, często 22-23.
Banki są zamykane już o 14:00.
Piątek jest dniem wolnym od pracy, wiele biur jest wtedy zamkniętych.

Klimat
Poza obszarem śródziemnomorskim i deltą Nilu panuje w Egipcie suchy klimat podzwrotnikowy. Dni deszczowe są tu rzadkością. W Aleksandrii rocznie jest ich ok. 30, w Kairze ok. 6. W lipcu i sierpniu średnie temperatury w Kairze wynoszą 35 C w dzień i 22 C w nocy. Na południu sięgają 50 C.
Jesień również jest ciepła – w Kairze w listopadzie średnia temp. w dzień wynosi 24 C, w Hurghadzie 26 C. Ze względu na sprzyjający klimat Egipt można odwiedzać również zimą – temperatura nad Morzem Czerwonym przekracza wtedy 20 C.

Fotografowanie
Znakomity klimat Egiptu i duża ilość światła słonecznego stwarza idealne warunki dla robienia zdjęć.
Fotografować można właściwie wszędzie, poza kilkoma miejscami historycznymi czy muzeami, które oferują taką możliwość jedynie za opłatą. Zabronione jest natomiast fotografowanie obiektów militarnych, mostów, tam, elektrowni czy węzłów telekomunikacyjnych.

Wiza
Przy wjeździe do Egiptu należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz wizę, która uprawnia do miesięcznego pobytu w Egipcie. Wizę można otrzymać na lotnisku przy wjeździe do Egiptu (znaczek wklejany do paszportu, 15 USD)

Waluta
Jednostką monetarną jest funt egipski. 1 LE = 100 piastrów. Funt egipski nie jest walutą wymienialną poza Egiptem. W większości miejscowości turystycznych ceny podane są zarówno w funtach egipskich, jak i $ czy euro. 1 $ to ok. 6 LE. Banknoty – od 25 piastrów do 100 funtów, monety od 5 do 20 piastrów. (Uwaga na banknot 50 piastrowy oraz 50 LE, gdyż są podobne i często je mylimy)
Lepiej nie wymieniać nigdy zbyt wielu dolarów czy euro, gdyż prawie wszędzie można w nich płacić – Egipcjanie zawsze chętnie akceptują .
Zawsze dobrze jest też mieć przy sobie kilka drobnych funtów egipskich na bakszysz.
Karty płatnicze: w lepszych hotelach i restauracjach akceptowane są VISA, MasterCard czy American Express. Bankomaty są raczej nieliczne, ale oczywiście w większych miejscowościach wypoczynkowych czy Kair nie będzie niektórzy z nich proponują nam wymianę na zasadzie "droga kosztowało cię 20 funtów to daj mi 50 f. a ja ci oddam 30 f." po czym biorą od ciebie 50 funtów, szybki podmiana banknotu przy kierownicy i twierdzą że dostali 50 piastrów, lub inna sytuacja - płacisz banknotem 50 funtowym a po chwili w "magiczny" sposób zmienia się on w ręce kierowcy w banknot 50 piastrowy.
Dobrze również mieć trochę drobnych pieniędzy jako, że bardzo często kierowca czy sprzedawca nie ma jak wydać reszty ;) jak Hurghada, Sharm el Sheikh kłopotu aby je znaleźć W zdecydowanej większości podejmiemy z nich tylko funty egipskie.

Przepisy celne
Wolne od cła są ubrania, rzeczy osobiste, kamery video, aparaty fotograficzne, CD, magnetofony, komputery (sztuk 1), lornetki, odtwarzacze CD. Nie ma obowiązku zgłaszania przedmiotów wartościowych na granicy, jednakże wpisanie ich do deklaracji celnej może być pomocne w przypadku ich zaginięcia. Do Egiptu można wwieźć: 1 litr alkoholu, 200 szt. papierosów i 25 cygar. Do/z Egiptu można wwieź/wywieźć: max. 10 tys. USD oraz 5 tys. LE. Za próbę wwiezienia narkotyków grozi kara śmierci. Zabronione jest także wywożenie fragmentów rafy koralowej, preparowanych skór zwierząt oraz antyków.

Zdrowie
Przy wjeździe do Egiptu nie wymaga się świadectwa szczepień. Jednakże, aby uniknąć słynnej ‘klątwy faraona’, należy przestrzegać zasady podwyższonej ostrożności i higieny przy spożywaniu posiłków – nie pić wody z kranu ani napojów z lodem , myć dokładnie warzywa i owoce, a najlepiej jeść tylko te, które dają się obierać ze skórki (np. banany, melony, mango, itd.). Dobrze jest zaopatrzyć się w środki przeciwbiegunkowe (w egipskiej aptece dostaniemy tabletki „Steptoquin” ) oraz przeciw komarom -w niektórych hotelach co kilka dni odbywa się "wykurzanie moskitów".
Do Egiptu nie możemy nie zabrać środków chroniących skórę przed słońcem – w przypadku osób o jasnej, wrażliwej skórze przynajmniejna pierwsze kilka dni powinny to być kremy z filtrem minimum UV 15-20
Pamiętajmy też o nakryciu głowy oraz dobrych okularach słonecznych. Jeżeli cierpimy na chorobę "morską" proponujemy zakupić w miejscowej aptece lek o nazwie "Dramenex".

Obyczaje
Wyjeżdżając do Egiptu, który jest krajem muzułmańskim, należy zwrócić uwagę na ubiór. Wprawdzie w miejscowościach typowo turystycznych Egipcjanie akceptują typowo europejską formę ubierania, to jednak przez szacunek do tamtejszej kultury kobiety powinny unikać noszenia szortów lub spódnic odkrywających kolana oraz bluzek odkrywających ramiona. Również u mężczyzn koszule powinny zakrywać barki. Szczególnie w okresie Ramadanu (świętego miesiąca muzułmanów) turyści proszeni są o nieprowokowanie miejscowych swoim zbyt śmiałym strojem. W meczetach i miejscach świętych obowiązuje bezwzględnie zakrycie ciała, w niektórych miejscach łącznie z nakryciem głowy.
Należy również pamiętać, że niedopuszczalne jest publiczne okazywanie czułości między kobietą i mężczyzną (przytulanie, całowanie, itd). Egipcjanie nie mogą nawet trzymać się za ręce, jeśli nie są małżeństwem.
Przyda się pewna ostrożność przy okazji robienia zdjęć - jeśli chce się sfotografować obcą osobę, dobrze jest spytać o zgodę, szczególnie w miejscach bardziej zacofanych, wiejskich, nie uczęszczanych masowo przez turystów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że Egipcjanie mogą prosić w tej sytuacji o drobny napiwek. To zresztą jest kolejna kwestia, która może prowadzić do wielu nieporozumień. Bakszysz, czyli napiwek, jest częścią egipskiej tradycji i prawdą jest, że będąc w Egipcie turyści są o niego proszeni niemal na każdym kroku. Przede wszystkim nie należy reagować agresywnie lub wrogo. Warto mieć przy sobie drobne na ten cel, a jeśli rzeczywiście wydaje nam się,że nie ma podstawy do żądania od nas pieniędzy, odmówić grzecznie. Jeżeli doszło by do napiętej sytuacji należy raczej oddalić się szybkim krokiem niż zaczynać awanturę jako że w Egipcie nie przestrzegają zasady jeden na jednego.
Pamiętać też należy, że w Egipcie nie je się lewą ręką, uznawana jest ona za nieczystą. Szczególną ostrożność muszą w Egipcie zachować kobiety. Samotnie podróżując mogą być postrzegane jako rozwiązłe i narażone na niewybredne zaczepki. Powinny wtedy wyjątkowo dyskretnie się ubierać, w publicznych środkach transportu siadać w towarzystwie innych kobiet, a jeśli podróżują z mężczyzną, lepiej, jeśli mówią, że jest ich mężem, a nie przyjacielem czy chłopakiem.

Zakupy
W większości sklepów o cenę trzeba pytać. Egipcjanie są specjalistami od oceniania portfela klienta. Najczęściej podają trzykrotną wartość towaru. Trzeba się targować... Najlepiej okazywać obojętność wobec przedmiotu, który chce się nabyć, w przeciwnym wypadku sprzedawca wie, że uda mu się sporo wyciągnąć z Twojej kieszeni. Podaj mu cenę, jaką jesteś w stanie zapłacić (1/3 tej, którą od niego usłyszałeś).
Nie zgadza się ? Dobrze. Wyjdź ze sklepu - wybiegnie za Tobą.
Wybierając się na zakupy, nie polecam paniom zakładania mini-spódniczek, czy szortów ledwo zakrywających pośladki. Usłyszane na ulicach "Hi, how are you" czy "What's your name" najlepiej ignorować.
Najczęściej będziemy jednak słyszeć wołania do nas w języku rosyjskim :)
Zaproszenia do wnętrza sklepu po to aby napisać po polsku w zeszycie "promocja i niskie ceny" również należy ignorować.
Bądźcie ostrożni przy zakupie pamiątek: np. jasny papirus, gdy oglądacie go pod światło, powinien mieć kratkę, ciemny papirus takiej kratki nie ma. Przewodnicy (np. w Kairze czy Luksorze) pomogą Wam w odróżnieniu prawdziwego papirusu czy alabastru od podróbek. Oryginalny papirus malowany jest akwarelą - farba rozpuszcza się w wodzie.

Aktualności
Norwegia 2020

Centrum Nurkowe Hitra


Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 

n4CMS by new4mat.com © 2008       Administracja